Rites pretestība

Braucot transportlīdzeklis patērē enerģiju, jo tam jāpārvar pretestības. Līdz ar to ir svarīgi pievadīt dzinēja jaudu ceļa seguma bez zudumiem, tādējādi samazinot braukšanas pretestību. Braucot ar mazu ātrumu, efektivitāte pievadot transportlīdzekļa dzinēja jaudu ceļam un riepu rites pretestība ietekmē kopējo braukšanas pretestību, bet palielinoties ātrumam, gaisa pretestība kļūst par galveno problēmu.

Pretestība no vilces starp riepu un ceļa segumu

Rites pretestības galvenie cēloņi ir riepas karkasa gumijas izliekums un kamera, kas ripojot ir saspiesta. Riepa absorbē daļu no šīs enerģijas, kas noved pie silšanas un nodiluma. Karkasa kordu slāņi diagonālajā riepā šķērso viens otru. Atkārtotas deformācijas maina katra kordu slāņa šķērsošanas leņķi un tas rada berzi starp slāņiem. Radiālajās riepās šādas iejaukšanās starp karkasiem neesamība noved pie zemas silšanas atbrīvošanas un uzlabotas izturības.

Pretestība no vilces starpriepu un ceļa segumu

Enerģijas zudums uz asfaltēta ceļa ir relatīvi mazs un tas sastāda no 2 līdz 20% rites pretestības. Starp protektora rakstiem, viļņveida rakstam piemīt viszemākā pretestība, kamēr bloku tipa protektora un ziemas riepām ir lielāka rites pretestība. Diagonālās riepas un radiālās riepas ir konstruētas tā, lai tām vilkme darbotos. Radiālo riepu protektora daļa tiek atbalstīta ar tērauda siksnu. Rezultātā, šai riepai ir plata saķeres virsma, kas piedāvā lielu izturību pret nodilumiem. Tajā pašā laikā diagonālās riepas protektora daļa ir ovāli veidota, kas nodrošina lielākas kustības un rezultējas lielākā rites pretestībā un lielas siltuma daļas atbrīvošanā.

Rites pretestību ietekmējošie faktori

Riepu rites pretestība ir balstīta uz riepu deformācijām, tādējādi tā ir cieši saistīta ar slodzi, gaisa spiedienu, uzbūvi, ceļa apstākļiem un ātrumu. Līdzīgi kā berzes likums, rites pretestība tiek rēķināta pēc formulas R = K x W (R=rites pretestība, K=rites koeficients, W=slodze).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.